Antalya'da Gezilecek Doğal, Kültürel ve Tarihi Yerler


Akdeniz’in incisi, masmavi denizi, güneşi, altın plajları, antik kentleri, Yörüklerden dolayı heybesi ve kilimi ile Atatürk’ün “Hiç şüphesiz ki dünyanın en güzel şehridir” dediği şehir… Antalya. 

Bergama Kralı II. Attalos tarafından kurulan şehir, Krallığın sona ermesiyle birlikte bağımsız kalmış ve sonrasında korsanlar tarafından ele geçirilmiştir. Bizans topraklarına dahil olan ve piskoposluk merkezi olan kent, Türkler tarafından alındıktan sonra gelişme göstermiştir.


Sadece mavi ve yeşiliyle değil aynı zamanda tarihi dokusuyla da seyahat severleri kucaklayan Antalya, şelaleleri, antik kentleri, plajları ve müzeleri ile size keyifli anlar yaşatacaktır….

İşte Nedenleri…


Kaleiçi

Dar sokaklarını arşınlarken fotoğraf makinasını sürekli kullanmak zorunda kalacağınız bir yerdir Kaleiçi. Tarihi, M.Ö. 4. yüzyıla Helenistik döneme kadar uzanır.  Günümüze kadar ulaşmış surları, hanları, hamamları, eski evleri, anıtları, limanı, eğlence mekanları, pansiyonları, halı ve hediyelik eşya dükkanları ile rengarenk küçük bir açık hava müzesini andırır. Ünlü Rus romancı Nikolay Gogol Kaleiçi'ni görmüş olsaydı, kim bilir nasıl bir tanım yapardı.

Antalya Saat Kulesi

1901 yılında II. Abdülhamit için inşa edilen saat kulesinin saati Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından tahta çıkışının 25. Yılı anısına II. Abdülhamit’e hediye edilmiştir. Yerden yüksekliği 14 metre olan saat kulesi, bugün elektronik aksama sahiptir.

Hadrian Kapısı

Halk arasında Üçkapılar olarak da bilinen üç kemerli Hadriyan kapısı, M.S. 130 yılında şehre yaptığı ziyaretten dolayı, yerinde durmayıp diyar diyar gezen Roma İmparatoru Hadrianus adına inşa edilmiştir.

Kesik Minare

Uzun bir geçmişe sahip olan Kesik Minare, ilk etapta M.S. 2. Yüzyılda tapınak olarak inşa edilmiştir. Sonraları 6. Yüzyılda kiliseye ve 13. Yüzyılda camiye dönüştürülmüştür. 1896'da bir yangında zarar gören ve o günlerden beri Kesik Minare olarak adlandırılan minareye 2019’da üst koni takılmıştır.

Karaalioğlu Parkı 

1940’larda dönemin Valisi Haşim İşcan tarafından inşa ettirilen ve ismi birkaç kez değişen park, yerli ve yabacı turist gruplarının şehir merkezine geldiklerinde uğramaktan geri durmadığı manzaralı yeşil bir alandır. Kafelerin bulunduğu parktan Beydağları ve Konyaaltı Plajının seyri doyumsuzdur.

Murat Paşa Camii

Muratpaşa sınırları içinde yer alan Camii, Osmanlı döneminde yapılsa da Selçuklu sanatının izlerini taşımaktadır. Bilhassa minberi dikkat çekicidir.

Yivli Minare

"Zafer Burcu" olarak inşa edilen ve bugün Antalya’nın sembolü haline gelen Yivli Minare, Selçuklu eseri olup 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Kaidesi kesme taş olup yüksekliği 38 metredir.

Hıdırlık Kulesi

2. yüzyılda inşa edildiği düşünülen kulenin yüksekliği 14 metredir. İletişimde ve savunmada kullanılmasının yanısıra gözetleme kulesi ve deniz feneri olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Karain Mağarası

Bitki ve hayvan kalıntıları sayesinde bize önemli arkeolojik bilgiler aktaran mağaranın yarım milyon yıldır varlığını sürdürdüğü düşünülmektedir. Ülkemizin en büyük doğal mağaralarından olan Karain Mağarası Antalya’ya yaklaşık 30 km uzaklıktadır.

Düden Şelalesi

Büyük İskender’in atlarını suladığı düşünülen şelale, sıcaktan bunalanlar için tereddüt etmeden gidilecek bir yer. Etrafında mesire alanları bulunan şelale yerli ve yabancı turistler için popüler bir uğrak noktasıdır.

Antalya Müzesi

Ülkemizin en büyük müzelerinden olan Antalya Müzesi, antik eserleri savaş sırasında korumak için kurulmuştur. 30 bin metrekarelik bir alana yayılmaktadır.

Antalya Atatürk Evi Müzesi

Antalya’ya olan ziyaretleri sırasında Atatürk tarafından kullanılan iki katlı köşk 1986’da Atatürk’ün anısına müzeye çevrilmiştir. Müzeyi ziyaret ücretsizdir.


Antalya Oyuncak Müzesi
23 Nisan 2011’de açılan müzede yaklaşık 3000 parça oyuncak yer almaktadır. Avrupa’nın seçkin oyuncak müzeleri arasında yer alan müze Kaleiçi Yat Limanındadır. Sadece çocuklara değil, yetişkinlere de hitap eder.


Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi
1996 yılında açılan ve “Özel müze” statüsünde olan müze Türk Kültürünü yansıtmaktadır. Ziyaret ücretsizdir.

Lara Plajı

Kaleiçi’nin 10 km doğusunda yer olan Lara Plajı, narin dalgalardan, koyu kumlardan ve küçük çakıllardan oluşan bir plajdır. Plajın büyük bir kısmında, şezlong, şemsiye, yiyecek-içecek, duş olanağı ve biraz da eğlence hizmeti sunan ticari işletmeler yer alır. Plaj bazı dünyaca ünlü mekanların taklitleri olan beş ve yedi yıldızlı otellere ev sahipliği yapmaktadır. 

Saklıkent Kayak Merkezi

Sadece güneş mi? Tabi ki, hayır. Antalya’ya 50 km mesafede Beydağları’nda kayak yapabileceğiniz bir yer. “Bir günde iki mevsim” kulağa hoş gelmiyor mu?

Aspendos

Antalya’nın 48 km doğusunda yer alan Aspendos, M.S. 2. Yüzyıl’da İmparator Marcus Aurelius zamanında inşa edilmiş olup günümüze kadar ulaşan antik tiyatrosu ile ün salmıştır. Tiyatro 15,000 kişiyi alabilecek büyüklükte olup bugün hala festival ve oyunlar için kullanılmaktadır.

Termessos Antik Kenti

Güllük Dağı Milli Park içinde yer alan bu antik kent, Büyük İskender tarafından yapılan kuşatmada teslim olmamasıyla bilinir. Roma döneminde ise kendi kanunlarını kendi yapacağı Roma tarafından kabul edilmiştir. Doruklardaki bu şehri ziyaret etmeyi unutmayın.


Xanthos Antik Kenti

Homeros’a göre Troya savaşlarına katılanların şehri olan Xanthos şehri, Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alır. Bu antik şehirden birçok eser Londra’ya götürülmüştür.Paylaş...

ONLINE REZERVASYON
0242 335 35 40